RGB

Müze Aydınlatma Projeleri

Müze aydınlatma teknikleri, dikkat edilmesi, eserlere zarar vermeden projelendirilmesi ve önem taşıyan koruyucu aydınlatma elementleri kullanılarak entegre edilmesi gereken tekniklerdir. Diğer konseptlerden daha çok dikkat edilmesi gereken müzede sergilenen paha biçilemez eserlerin korunması ile ilgili olan UV ışınlardır. Geleneksel aydınlatma çözümlerinde UV salınımı yapan birçok ürün bulunmaktadır. Bunların başında kompakt floresan olarak eskiden çoğu mekânda kullanılan ürünler gelmektedir. LED aydınlatmanın sektöre girmesiyle bu etki sıfıra inmemiştir. Halen UV radyasyon yayan LED ışık kaynakları da bulunmaktadır. UV yayan bir ışık kaynağı, her türlü eserin renginci kalıcı olarak bozabilir. Müzenin öncelikli görevinin bu eserlerin sonsuz süreli bir şekilde korunmasını sağlamak olduğu düşünüldüğünde müze aydınlatmasında öncelikle UV yayan hiçbir ışık kaynağının kullanılmaması gerekmektedir.

Restoran aydınlatma yazımızda da belirttiğimiz gibi, müze aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken şeylerden en önemlisi ziyaretçilerin sergilemek istediğiniz şeyleri incelerken gerek müzenin;

  • Dekoruna uyum sağlayan gerek sergilenen eserlere uygun,
  • Odaksal, renkleri gerçeğe en yakın yansıtan(Renksel Geriverim),
  • Optimum ışık şiddetine sahip,
  • Tercihen ayarlanabilir,

olması gerekmektedir.

Müze aydınlatmasında dikkat edilmesi gereken maddelerden söz ederken ilk olarak renksel geriverim- CRI (Color Rendering Index) terimi üzerinde kısaca durmak gerekir.

Renksel Geriverim

Renksel geriverim kısaca, bir ürünün renginin yapay ışık kaynağı altında ne kadar doğal ışık altında göründüğü kadar gerçek renkleri ile görebildiğimizi belirten bir skaladır. 100 üzerinden hesaplanan bu veri, armatürde kullanılan LED çipinin fosfor kalitesine bağlı bir parametredir. Çok ucuz ışık kaynaklarında bu değer 60-70 arasındadır. Bu da sergilediğiniz ürün her ne olursa olsun gerçek renginden çok uzak bir deneyimleme sağlamaktadır. 80-90 CRI arasındaki ürünler yaşam alanlarında kullanabilmekte fakat özellikle müze aydınlatmasında sergilenen ürünün gerçek renklerini, müze ziyaretçilerinin deneyimlemeleri için mutlaka 90+ CRI değerine sahip ürünler kullanılması gerekmektedir.

RGB Aydınlatma olarak müze aydınlatması yapan iş ortaklarımızla, hem CRI90+ ürünler kullanmaktayız hem de optik özellikleri, sergilenen ürüne uygun, gerektiğinde değiştirilebildiğimiz 9 dereceden başlayarak daha geniş açılarda aydınlatma sunan ürünleri kullanabilmekteyiz. Ankara Polatlı‘da açılan Kurtuluş Savaşı müzeside Soraa ürünlerinigururla kullandığımız projelerimiz arasındadır. CRI95 Soraa Par16 LED Dimmableürünlerin kullanıldığı projede, ürün patentli özelliği olan değişebilir manyetik lensler ile her mekânda farklı boyutlarda ürünler için farklı derecelerde lensler kullanılarak tek bir ürün ile birçok farklı aydınlatma sağlanmıştır. RGB Aydınlatma’nın danışmanlık ve satışını yaptığı Soraa ürünlerini inceleyebilirsiniz.

×