RGB

Ofis Aydınlatma Projeleri

Günümüzün büyük bir bölümünü geçirdiğimiz ofisler ve çalışma alanlarında aydınlatmanın önemi diğer mekanlara göre daha büyüktür desek yanlış olmayacaktır. Her gün baktığımız bilgisayarın ekran kalitesini ne kadar önemsiyor ve daha iyi frekans verisine sahip olan, parlaklık oranı daha başarılı olan bir ekran almak için uğraş gösteriyorsak, aynı şekilde aydınlatmanın da önce insan üzerinde sonrasında ise çalışma performansı için bir etken olduğunu unutmamak gerekmektedir.

Ofis aydınlatması denildiğinde bile birçok tarzda işleyişi olan iş kolları olduğundan her iş kolu için farklı yoğunlukta ve farklı ışık sıcaklık değerleri (Kelvin değeri) olması gerekmektedir. Özellikle yeni bir terim olarak hayatımıza girmiş ve sizlere tanıtmaya çok hevesli olduğumuz konu olan İnsan Odaklı Aydınlatma konusu da uygulamamız gereken alt başlıkları arasında yer almaktadır. Örneğin sürekli evrak – yazı işleri yapan bir çalışanımızın min. 500 lux ışığa ihtiyacı varken; ekran basında sürekli izleme yapan bir ofis çalışanının 500 lux ışık seviyesindense, ayarlanabilir ve ekranına odaklanması için daha düşük seviyelerde ışık seviyesine ihtiyaç duymaktadır. Genel yapılan hatalar arasında bilinçsiz uygulama yapan kişilerin “her 2 metrede 1 panel aydınlatma” diyerek çıkarttıkları düz mantık spot ve armatür yerleşimleri hem ofisin fazla elektrik enerjisi kullanmasına hem de çalışma alanlarındaki bilinçsiz aydınlatmanın sonucu olarak, çalışanların performanslarında düşüklüğe neden olmaktadır.

Bir diğer husus saatlerimizi geçirdiğimiz ofis aydınlatmasında ucuz ürün kullanımı ile meydana gelen, göz yorulmaları ve orta vadede baş ağrılarıdır. Sadece yüksek seviyede aydınlatma kullanmak değil, gözümüzün çoğu zaman algılayamadığı fakat beynimizin olumsuz etkilendiği titreme, “flicker” yaratan sürücülerin kullanımı da çalışanları olumsuz etkileyen bir diğer faktördür. Bir ürünü kullanma nedenlerimiz arasında hiçbir zaman ucuz olması gelmemelidir. Bir ürün diğer bir ürüne göre ucuz ise, bunun nedenini birçok parametreyi değerlendirerek araştırmamız gerekmektedir. Flicker yani titreşim dediğimi şey bir ışık kaynağının (LED’in) verdiği minimum ve maximum seviyelerdeki büyüklüğüne bağlıdır. Yani ışık kaynağı ne kadar stabil bir ışık verir ise beynimiz o kadar az yorulacak ve daha konforlu bir ofis aydınlatması sağlanacaktır. Bu nedenle, titreşimi minimize edecek driver’lar (sürücüler) geliştirilmiştir. Bu sürücülerin içlerinde kullanılan komponentler, diğer ucuz diye tercih sebebi olan sürücülere nazaran daha kaliteli ve fazla kullanılarak üretilmektedir. Ucuz sürücüler aslında birer doğrultucu – AC/DC- çalışan elektronik ürünler olmakla birlikte, flicker – free diye tabir edilen sürücüler hem tasarımları hem de kaliteleri bakımından bir driver özelliği taşımaktadırlar. Ofisinize özel tasarlanmış, özel üretim aydınlatma ürünlerimizde Osram markalı flicker free driverlar kullanarak, bu problemin önüne geçerek çalışanların daha konforlu bir ortamda daha sağlıklı çalışma koşullarında çalışmalarına katkıda bulunuyoruz.

Flicker’ın insan üzerinde odaklanamama, performans düşüklüğü, mide bulantısı ve baş ağrısı gibi fizyolojik etkilerini bir kenarda tutarak, insan odaklı aydınlatmanın da ofis aydınlatması için önemli bir olgu olduğunu belirtmek iyi olacaktır. Aydınlatma denildiğinde hep görsele ağırlık verilen, gelen misafirlerin müşterilerin beğenisini toplayacağı bir ürünün yanı sıra, bu ürün ve sistemlerin ne kadar güncel teknolojiden faydalandıklarına bakmamız gerekir. Özellikle gün ışığından faydalanılmayan ofislerde aydınlatmanın ve hatta insan odaklı aydınlatmanın önemi büyümektedir. Saate bakmadan, günün hangi zaman diliminde olduğunu beynimiz gün ışığından, güneşin açısına bağlı renk sıcaklığından anlamaktadır. Güneş batarken ki renk tonundan artık aksam vaktinin geldiğini anlarız örneğin. İnsan odaklı aydınlatma da günün saatlerine ve güneş ışığının bulunduğumuz coğrafyadaki renk tonunu taklit ederek yaptığı aydınlatma ile, çalışanların özellikle gün ışığı almayan ofislerde görsel, biyolojik ve psikolojik konfor sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Avrupa Aydınlatma Birliği’inin yaptığı araştırmalara göre insan odaklı aydınlatmanın (Human Centric Lighting) personel verimliliği ve motivasyonunu arttırdığı, dikkatsizliğe bağlı olan iş kazalarının azaldığı, perakende satış yapılan mekan ve dükkanlarda tüketici tutumlarının olumluya döndüğü, ve bu alanlarda geçirdikleri vakitlerin uzadığını ve sağlık kurumlarında ise, sağlık personeli ve hastaların motivasyon ve morallerinin arttığı gözlemlenmiştir.

RGB Aydınlatma olarak ofis aydınlatma konusunda iş ortaklığı yaptığımız Lamp83 firması ile sizlere insan odaklı aydınlatma teknolojisini siz değerli müşterilerimize sunmaktan keyif duyuyoruz.  Ücretsiz projelendirme kampanyamızdan faydalanmak için hemen bizi arayabilir, ya da sizi arayabilmemiz için iletişim bilgilerinizi ve ofis aydınlatması ile ilgili öğrenmek istediklerinizi iletişim sayfasını ziyaret ederek bize iletebilirsiniz.

×